1619/​2086

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Variations/Odin”. Salt- og pebersæt af rustfrit stål samt et par lysestager af glas. Stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ og mærket International Designs Ltd, IHQ/Japan. H. 12 og 16,5. (4)

Litteratur: Mark Perlson, “Danish Pepper - Jens Quistgaard's teak pepper mills”, s. 27. Heri beskrevet som “Variations”.

Litteratur: Dansk Designs brochure, ca. 1965. Heri beskrevet som Odin.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK