1417/159
Skotsk standur i kasse af egetræ med svanhalstop, bemalet urskive, dekoreret med jagtmotiv, romertal, sekund- og datoviser. Sign. Charles Shedden, Perth. 19. årh. H. 204.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 21. april 2014
Vurdering
Hammerslag