1417/​159

Skotsk standur i kasse af egetræ med svanhalstop, bemalet urskive, dekoreret med jagtmotiv, romertal, sekund- og datoviser. Sign. Charles Shedden, Perth. 19. årh. H. 204.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier og møbler, 21. april 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK