1619/2084
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Bordskåner af bobinga, rhombeformet bordskåner af teak samt cabaretfad af teak med tre grønne glasskåle. Udført hos Nissen, Langaa. Bobinga bordskåner H. 2,8. L. 20,5. B 20,5. Teak bordskåner H. 2,6. L. 52. B. 30,4. Cabaretfad H. 5. L. 43,5 B. 14,5. 1960'erne. (3)
Proveniens: Richard Nissens private samling.
Bordskånerne er udført som prototyper af Richard Nissen, Langaa.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Quistgaard, 10. maj 2016
Vurdering
Hammerslag