1619/​2084

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Bordskåner af bobinga, rhombeformet bordskåner af teak samt cabaretfad af teak med tre grønne glasskåle. Udført hos Nissen, Langaa. Bobinga bordskåner H. 2,8. L. 20,5. B 20,5. Teak bordskåner H. 2,6. L. 52. B. 30,4. Cabaretfad H. 5. L. 43,5 B. 14,5. 1960'erne. (3)

Proveniens: Richard Nissens private samling.

Bordskånerne er udført som prototyper af Richard Nissen, Langaa.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK