Max Nathan (f. Århus 1880, d. Kildekrog ved Hornbæk 1952)
“Krigeren Jeftia og hans datter”. Sign. M. N. 16. Olie på lærred. 100×86.
Lærred bør strammes op. Mindre hul i lærred. Mindre afskalninger. Indridset ornamentik i den ene side af lærredet.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020