Erik Hoppe (f. Ødis 1896, d. Kvam, Norge 1968)
Landskab. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 61×69.
Udstillet: Kunstforeningen, 1957, København, kat. nr. 37. Proveniens: Kunsthallens Kunstauktioner, København.
Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger. Større afskalning samt hul i lærred i venstre side.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
12 bud