873/​1062

Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)

“Inciso Sommerso”. Smal, ovalt formet vase af grønt glas med overfang af ravfarvet og transparent glas. Udført og syrestemplet hos Venini, Murano, Italien, rester af gylden papiretiket herfra. Udført ca. 1950'erne. H. 35.

Proveniens: Dansk privatsamling. I samme families eje. Fra samme samling som lot 1064.

Sølv, kunsthåndværk & møbler, 28. september 2017

Vur­dering

8.000–12.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK