Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
En cirkulær skål af stentøj, yderside med riflet “bølgende” mønster i relief. Dekoreret med hvid krakeléglasur. Sign. Salto, 1929. Udført og stemplet hos Carl Haliers værksted. H. 6. Diam. 15,5.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
25 bud