Finn Juhl o.a. (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Hans J. Wegner o.a. (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Bernt o.a. (f. 1937, d. Farum 2017)
Alvar Aalto o.a. (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Ni bøger/kataloger med dansk og skandinaviske møbeldesign. (9)
Bestående af:
1. Esbjørn Hiort: “Arkitekten Finn Juhl”. Arkitektens Forlag 1990, 146 sider.
2. Noritsugu Oda: “Danish Chairs”. Chronicle Books 1996/1999. 226 sider. Engelsk tekst.
3. Poul Cadovius: CADO Collection + CADO Center bd. 1–2. ca 1973. No. 386. Signeret af Poul Cadovius. 72 + 32 sider.
4. Christian Holmsted Olesen, Bodil Busk Laursen o.a. “bernt”, møbel og rum. Arkitektens Forlag 2007, 210 sider.
5. Peter Saville, Olafur Eliasson o.a. “Kvadrat” textile and design - Interwovern. Prestel Verlag 2013, 264 sider. Engelsk tekst.
6. Alvar Aalto 1898–1976. The Museum of Finnish Architecture 1978, 168 sider. Engelsk tekst.
7. Inspiration 64. Møbelhandler-katalog med specialafsnit om Fritz Hansen. France & Søn og Søren Willadsen. 54 sider.
8. Inspiration 69. Møbelhandler-katalog med specialafsnit om Piet Hein og Arne Jacobsen, 40 sider.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
12 bud