2415/812
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/3”. Et par pendler af bruneret messing med overskærm af matglas. Skærmholder mærket “Patented” og “PH-3/100”. To bakelitbaldakiner medfølger. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. Diam. 33. (4)
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Mellem og underskærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag
21 bud