1724/8569
En samling af 20 russiske ikonklæder/alterduge af lærred, broderet samt vævet med dyremotiver og geometriske mønstre. B. fra ca. 28 til ca. 50. Ca. 1900. Foto medfølger. (21).
Proveniens. Foto vedlagt af slægtens kirkerum.
Mindre aldersslitage.
Russisk tema, 12. juni 2017
Vurdering
Hammerslag