1724/​8569

En samling af 20 russiske ikonklæder/alterduge af lærred, broderet samt vævet med dyremotiver og geometriske mønstre. B. fra ca. 28 til ca. 50. Ca. 1900. Foto medfølger. (21).

Proveniens. Foto vedlagt af slægtens kirkerum.

Mindre aldersslitage.

Russisk tema, 12. juni 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag