2442/7072
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 204”. Sæt på otte armstole af mahogni. Sæde betrukket med sort skind. Formgivet 1972. Udført og mærket hos PP Møbler. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Uoriginale skruer. Nogle skruer mangler til sæder. Skrift i tusch under sæde. Skind med pletter.
Glostrup
Vurdering