1831/647
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 236”. Tre-personers sofa af massiv eg, armlæn og løse hynder betrukket med grønternet uld. Model GE 236/3. Formgivet 1955. Udført hos Getama, Gedsted. L. 210.
Købt af nuværende ejer ca. 1965.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 5–6, 1955, s. 90.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
3 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|