Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
Erhvervet af Nationalmuseum Stockholm i februar 2014.
“San Pietro in Vincoli i Rom”. 1836. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 26×26.
Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 102.
Proveniens: Fru Louise Drewsen f. Collin. Dansk privatsamling.
Malerier og tegninger, 25. februar 2014