846/​19

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

Erhvervet af Nationalmuseum Stockholm i februar 2014.

“San Pietro in Vincoli i Rom”. 1836. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 26×26.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 102.

Proveniens: Fru Louise Drewsen f. Collin. Dansk privatsamling.

Malerier og tegninger, 25. februar 2014

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

290.000 DKK