2117/840
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Superellipse”. Spisebord med top af grå laminat og fem klemben af forkromet stål. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 70. L. 239,5. B. 120.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag. Uoriginale træklosser monteret under top.
Moderne kunst og design, 27. april 2021
Vurdering
Hammerslag