2424/​501

Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)

“Mexico”. Lænestol med ben af bøg samt skammel med stel af eg monteret med hjul. Betrukket med dybthæftet patineret skind. Udført hos Norell Møbler, Sverige. Lænestol B. 86. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder uens patina, skind med skjolder, farveforskelle samt steder med krakeleringer.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?