1703/​544

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Stort sekskantet spisebord, bordplade med talrige fliser af lertøj, dekoreret med figurer og bladværk i blåt og hvidt, monteret på plade, sekskantet underdel af blålakeret træ. Sign. Bjørn Wiinblad 1988. H. 71. Diam. 254.

Proveniens: D'angleterre, København.

Flere fliser med mindre afslag på på kanter. Enkelte fliser med revner. Stel med ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 17. januar 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag