2115/​705

Wilhelm Kåge (f. Stockholm 1889, d. 1960)

“Argenta” m. fl. Tre dele stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur. Bestående af to fade, hveraf et modelleret med riller i relief, samt en lille kop med riller i relief samt med mønster i sølv. Kop stemplet Argenta, fade stemplet Kåge og Handdrejad. Udført hos Gustavsberg, Sverige. Fade: H. hhv. 6 og 4,5. Diam. 19,5 og 26. Kop: H. 5,5. Diam. 5,5. (3)

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK