1709/53
C. W. Eckersberg, stil, 19. årh.s første halvdel
Portræt af Frederik VI. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 20,5×14,5.
Proveniens: Etatsraad Thomas Møllers efterladte malerisamling.
Minimale krakeleringer. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017
Vurdering
Hammerslag
22 bud