“The Colonial Coffee-Service” af porcelæn, dekoreret i sort og guld med profilportrætter af betydningsfulde amerikanske politikere, bestående af: Fire par kopper, sukkerskål, flødekande, kaffekande med sidehank af sort træ samt tilhørende bakke. I tilhørende kasse foret med silke, på stel af mahogni. Nummereret certifikat medfølger. Royal Copenhagen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. For med misfarvninger. Rester af lim på flere dele, bl.a. fløde- og kaffekande. Indsats med løst kantbånd. Omslag til certifikat med revne i lomme. Transportkasse gaber let. Stel med enkelte mindre ridser og mærker, let løse samlinger.