2003/​794

Dansk design

“Kongelys”. Bordlampe med stel af bruneret messing, skærm af opalglas. Nr. 41/500. Udført hos Horn Belysning. H. 54.

Denne serie på 500 nummererede eksemplarer er fremstillet af Horn Belysning i anledningen af årtusindeskiftet, og eksemplar nr. 1 er overrakt Hendes Majestæt Dronning Margrethe II, i anledningen af Majestætens 60 års fødselsdag.

Stand

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Kategori
Vur­dering

5.000 DKK

Solgt

Hammerslag

3.800 DKK  

5 bud

Tidspunkt Byder Bud
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK