2003/794
Dansk design
“Kongelys”. Bordlampe med stel af bruneret messing, skærm af opalglas. Nr. 41/500. Udført hos Horn Belysning. H. 54.
Denne serie på 500 nummererede eksemplarer er fremstillet af Horn Belysning i anledningen af årtusindeskiftet, og eksemplar nr. 1 er overrakt Hendes Majestæt Dronning Margrethe II, i anledningen af Majestætens 60 års fødselsdag.
Stand
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
5 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||