2125/9013
Svensk barok bord af forgyldt træ med sekskantet plade, kanneleret stamme udskåret med bladværk, firpas fodstykke hvor imellem stor pinjekogle. 18. årh.s første halvdel. H. 78. B. 53.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Senere forgyldning.
Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021
Vurdering
Hammerslag