2040/633
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et sæt på seks armstole med stel af forkromet stål. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med blåt uld. Model 3207. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1973. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med blød ryg. Betræk med smuds og pletter. En stol med hul på armlæn. Tre stole med trykmærker.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag