Charles-Guillaume Diehl (f. Steinbach, Hesse 1811, d. Chessy, Seine-et-Marne 1885)
Charles-Guillaume Diehl: Fransk toiletbord af ibenholt, indlagt med ben, plade med hajskind. Låsen stemplet ‘Exposition de Vienne 1873, Diehl, Rue Michel Le Comté 19, Paris’. H. 75. L. 64. B. 47.
Proveniens: Sjællandsk herregård.
Top med fine krakeleringer. Hajskind har slået sig (se foto). Sprosse knækket ved det ene ben. Desuden almindelige håndterings- og alderstegn. Fire små løse lister medfølger. Ingen nøgle.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020