2004/​23

Charles-Guillaume Diehl (f. Steinbach, Hesse 1811, d. Chessy, Seine-et-Marne 1885)

Charles-Guillaume Diehl: Fransk toiletbord af ibenholt, indlagt med ben, plade med hajskind. Låsen stemplet ‘Exposition de Vienne 1873, Diehl, Rue Michel Le Comté 19, Paris’. H. 75. L. 64. B. 47.

Proveniens: Sjællandsk herregård.

Top med fine krakeleringer. Hajskind har slået sig (se foto). Sprosse knækket ved det ene ben. Desuden almindelige håndterings- og alderstegn. Fire små løse lister medfølger. Ingen nøgle.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK