2009/937
William Scharff (f. København 1886, d. sst. 1959)
Studie til Mosekonen brygger. Sign. William Scharff. Olie på lærred. 100×75.
Den endelige version af Mosekonen brygger blev udstillet på Grønningen i, København 1929.
Mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag