Otto Dix (f. Untermhaus ved Gera 1891, d. Singen 1969)
”Lachendes Mädchen”, 1964. Sign. Dix 64, 9/15. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×51,5. Uindrammet.
Litteratur: [Karsch, I, 295] Karsch, I, 295.
Tilstandstryk i 15 ed. af et motiv, som med anden farveholdning, er lavet i 60 ed.
Papiret er gulnet. Afrivning i øverste venstre kant. Minimale fugtpletter.
Moderne kunst og design, 23. maj 2023