2441/​6

Kinesisk figur af blanc de chine i form af mangearmet Doumu siddende i anjali mudra på lotustrone, sekundære arme holdende attributer. Medfølger sokkel af udskåret træ. 20. årh.s første halvdel. H. ekskl. sokkel 36.

Flere afslag på kronblade. Samt enkelte mindre afslag.

I Aarhus
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?