2049/739
Ubekendt møbeldesign
To-personers sofa med ben af bejdset bøg, sider og ryg betrukket med patineret cognacfarvet skind, løse hynder med grønt/brunt velour. 1930erne. L. 152.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med overflade ridser og mærker. Bagside med senere velour.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag