2049/​739

Ubekendt møbeldesign

To-personers sofa med ben af bejdset bøg, sider og ryg betrukket med patineret cognacfarvet skind, løse hynder med grønt/brunt velour. 1930erne. L. 152.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med overflade ridser og mærker. Bagside med senere velour.

Moderne kunst og design, 1. december 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK