2441/9072
Stort fransk kaminur af forgyldt bronze med skive af hvid emalje med romer og arabertal, omkranset af putti og hane, senere urværk med slagklokke. Sign. Gille l'Ainé a Paris. 19. årh.s første halvdel. H. 56. B. 43. D. 23.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Vurdering