2039/671
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 370”. Lav lænestol af eg, løse hynder i sæde og ryg, en med gråt uld, en uden. Designet 1969. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Gjorde i bunden mangler. Senere hynder.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud