Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Fem vaser af stentøj modelleret med verikale riller i relief. Dekoreret med hhv. lys sandfarvet, lys gråhvid, rødbrun, mørk blågrøn og mørk gulgrøn glasur. Alle sign. monogram. Lys sandfarvet og mørk gulgrøn vase desuden nummereret 129, lys gråhvid og mørk blågrøn nummereret 128. H. 6,2–9. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og enkelte glasurbobler. Fire vaser med mindre afslag på munding og ved fodrand.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021