1502/665
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Kaminstolen”. Armstol med stel af bøg med krydssprosser under sæde. Ryg samt sæde betrukket med lys brun uld. Model BO 59. Formgivet 1946. Udført hos Bovirke.
Litteratur: “Finn Juhl Memorial Exhibition” Japan, ill. s. 132.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle løse samlinger. Propper i armlæn mangler.
Moderne kunst og design, 6. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
17 bud