2149/103
Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Studie af en brænding. Sign. L. T. Olie på lærred monteret på masonit. Ca. 13,5×16,5.
Monteringsmærker ved hjørner. Enkelte minimale misfarvninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud