Finn Lynggaard (f. Balling 1930, d. 2011)
To vaser af lys hvid og blåglaseret stentøj samt tre skåle af polykromt glas. Sign. Finn L., F.L. 77, 78. Unika. H. 11–20,5. Skåle: L. 19 Diam. 11,9 og 12,8. (5)
Fremstår med brugspatina, herunder ridser og mærker. Højeste vase med nogle afslag langs nederste kant, heraf et større.
Moderne kunst og design, 18. juni 2019