915/​23

G. F. Clement (f. Frederiksberg 1867, d. København 1933)

“Gårdinteriør, Bretagne”. Sign. F. G. Clement 91. Olie på lærred. 93×80.

Udstillet: Nationalmuseum Stockholm og Statens Museum for Kunst, København, “Impressionismen og Norden. Fransk avantgarde i det sene 1800-tal og kunsten i Norden 1870–1920”, 2002–2003, kat. nr. 17 (Stockholm) og kat. nr. 34 (København), afb. s. 183. Ordrupgaard, “Gauguin og hans venner”, 2022, kat. nr. 44, omtalt s. 160 og afb. s. 92.

Litteratur: “Sjælebilleder. Symbolismen i dansk og europæisk maleri 1870–1910”, Statens Museum for Kunst 2000, omtalt og afb. s. 191.

Proveniens: Birte Inge Christensen og John Hunovs samling.

I 1890–91 fulgtes Clement med sin yngre kunsterkollega og ven Mogens Ballin (1871–1914) til Frankrig, hvor Ballin introducerede ham for Paul Gauguin (1848–1903) og syntetismen, og dens anti-naturalistiske idealer, der på dette tidspunkt var fremmed i Danmark.

Værket her er et fint og sjældent eksempel på Clements meget tidlige fortolkning af Gauguins og de franske nabiers syntetisme. Gårdinteriøret er opbygget af klart afgrænsede farvefelter, holdt i stærke farver, og som betoner fladen og det dekorative fremfor naturalismens illusionistiske dybde. Værkets dybde er af symbolsk og sjælelig karakter, fremhævet ved det rytmiske forløb af maleriets formelle elementer.

Mindre reparation m. lap på bagsiden (ca. 4 cm) til højre for midten. Mindre retoucheringer langs øverste kant. Let slitage langs kanter. Et lille hul ved nederste kant. Kraftige krakeleringer i himmelpartiet samt enkelte krakeleringer rundt omkring.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag