2108/936
Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Vase af stentøj modelleret med bladmotiver i relief, dekoreret med solfatara glasur. Sign. monogram, 21741. Kgl. P. H. 14. Diam. maks. 13.
Øverste kant med 1 ca. 1 cm. afslag. Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
35 bud