872/224
Et sæt på otte gustavianske stole af bemalet træ, hver med buede gennembrudte rygge udskåret med bladværk, firsidede sæder, runde kannelerede ben, hvor mellem sprosser. Sverige, 18. årh.s slutning. (8)
Modellen af denne stol blev lavet til det svenske slot Gunnebo af arkitekt Carl Wilhelm Carlberg (1746–1814), de oprindelige tegninger på Röhsska Museum, Göteborg.
Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017
Vurdering
Hammerslag