S/h portrætfotografi af forfatteren H.C. Andersen (1805–1875), afbildet siddende i haven ved familien Melchiors landsted 'Rolighed' på Østerbro i 1867. Oplimet på plade af brunt pap. Antageligt 19. årh.s slutning. Plademål 17×15. Fotomål 13,5×11. Rammemål 20×18.
Fotografiets overflade fremstår med små krakeleringer. Desuden mindre skade i øverste venstre hjørne. Ramme af forgyldt træ, denne med håndterings- og alderstegn.
176597 |