1839/5
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
En skovvej med personer en sommerdag. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 69×95.
Minimale krakeleringer. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier og møbler, 24. september 2018
Vurdering
Hammerslag