2148/​538

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med helstøbt profileret fod af aluminium. Betrukket med sort skind. Model 3317. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen

Fremstår med brugspatina, herunder ridser og mærker. Bemærk: ujævn og porøst skum. Sæde hynde mangler. Modellen er med hynde og altså ikke den tidligste version uden hynde.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK