2148/538
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med helstøbt profileret fod af aluminium. Betrukket med sort skind. Model 3317. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen
Fremstår med brugspatina, herunder ridser og mærker. Bemærk: ujævn og porøst skum. Sæde hynde mangler. Modellen er med hynde og altså ikke den tidligste version uden hynde.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag