Russisk juvelér, 19. årh.s slutning
Russisk ametystbroche af 14 kt. guld, design i form af to pilespidser omkring en hexagonformet fancy-cut ametyst. Tilsyneladende ej mestermærket, Moskva bymærke, lødighed 56, fransk importstempel efter 1994. 19. årh.s slutning. L. 5,5. I original æske fra Ivan Petrovich Chlebnikov & Sønner, Moskva. (2).
Proveniens: Svensk privateje.
Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021