2045/1122
Art Deco smaragd- og diamantring af platin og 14 kt. hvidguld prydet med ældre brillantslebet diamant på ca. 0.48 ct. omkranset af talrige fancy-cut smaragder og old-cut og rosenslebne diamanter. Front ca. 12×14,5 mm. Str. 55. Ca. 1935.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En smaragd mangler. Toppen er af platin og ringskinne er af 14 kt. hvidguld.
Smykker og Fashion, 4. november 2020
Vurdering
Hammerslag