2131/668
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 25”. Et par lænestole med stel af eg. Sæder og ryg udspændt med flettet papirgarn. Formgivet 1950. Udført hos Carl Hansen & Søn. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse samlinger. Limrester. Den ene stol med brud på stel. Begge stole med fletdefekter.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud