1709/6002
Songye Kifwebe dansemaske, patineret udskåret træ med rester af farvepigment i rød, hvid og sort. DR Congo ca 1950. L. ca 42 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling, antageligt købt hos Lau Sunde.
Etnografica, 2. marts 2017
Vurdering
Hammerslag