1709/​6002

Songye Kifwebe dansemaske, patineret udskåret træ med rester af farvepigment i rød, hvid og sort. DR Congo ca 1950. L. ca 42 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling, antageligt købt hos Lau Sunde.

Etnografica, 2. marts 2017

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag