Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Spørgsmålstegnet”, “P.H.-2/2”. Bordlampe med vippestel af bruneret messing, afbryderhus med gennemgående afbryderknap samt fatningshus af bakelit. Skærme af ravfarvet glas, skærmophæng med trådben, stemplet “Patented” og “PH-2”. Udført 1930'erne hos Louis Poulsen. H. 41.
Litteratur: “Tænd!”, beskrevet og ill. s. 184.
Alders og brugspatina, herunder ridser, mærker og anløbninger. Underskærm mangler. Mellemskærm med minimalt kanthak. Fatningshus med stramt bakelitgevind. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
985494 | ||
165774 | ||
802930 | ||
959919 | ||
1106678 |