2417/​2036

Lommeur af 14 kt. guld. Cylindergang og kroneoptræk. Hvid skive med sorte romertal og gyldne visere. Rigt graveret bagkasse. Støvkapsel af forgyldt metal. Ø 34,5 mm. Uret vejer ca. 29 g. 1890–1900'erne.

Personlig gravering på støvkapslen.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Armbåndsure, 24. april 2024

Kategori

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt