2417/2036
Lommeur af 14 kt. guld. Cylindergang og kroneoptræk. Hvid skive med sorte romertal og gyldne visere. Rigt graveret bagkasse. Støvkapsel af forgyldt metal. Ø 34,5 mm. Uret vejer ca. 29 g. 1890–1900'erne.
Personlig gravering på støvkapslen.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Armbåndsure, 24. april 2024
Kategori
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt