Olga Alexandrovna (f. Peterhof 1882, d. Toronto 1960, storfyrstinde af Rusland)
Landskab med ænder. Sign. Olga. Vandfarve på papir monteret på pap. Bladstørrelse 24×33.
Proveniens: Den danske sælgers oldemor var født i Rusland og her mødte hun sælgers danske oldefar, som arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab i Rusland. De blev gift og flyttede til Danmark før udbruddet af 1. verdenskrig. I Danmark blev sælgers mormor en nær veninde til Storfyrstinde Olga.
Papiret er let gulnet. Enkelte folder samt mindre fugtpletter.
Russisk tema, 6. december 2021
14 bud