2142/359
Kinesisk Canton emalje tekande, globeformet, prydet med scenerier og design i farver. Hank af bronze monteret med flet. 19. årh. H. 13 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, flere reparationer/overmalinger. Revner i emaljen.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag