1435/​704

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

To cirkulære trebenede sofaborde med svungne, tilspidsende ben af bøg. Top af masurbirk. Udført og stemplet hos Dux. H. 29 42 45 65 (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre hakker. Store bord med skade/hul i finer.

Moderne kunst og design, 26. august 2014

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK